Kirkkonummen suomalainen seurakunta

https://www.kirkkonummenseurakunnat.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

10,6 %

Äänestäneitä 1692
Äänioikeutettuja 15988

Ennakkoäänestysprosentti

5,5 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

8,0 %

Äänestäneitä 61
Äänioikeutettuja 764

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 31 kpl
Valituista uusia 16 kpl
keski-ikä vuotta 54 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Virpi Miettinen Sosiaalityöntekijä, diakoni 17 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 1100,00 * 79
Raija Lemberg Yrittäjä, eläkkeellä 11 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 550,00 * 71
Jukka Liimatainen DI, Kirkkonummen Kokoomus ry:n puheenjohtaja 2018 12 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 366,67 * 66
Hannu Nyman  Opiskelija 41 Nuoret apostolit -ehdokaslista 283,00 * 75
Johanna Lumijärvi TM, käytännöllisen teologian yliopisto-opettaja 15 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 275,00 * 55
Eero Lankia Agrologi, eläkeläinen 10 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 220,00 * 54
Anja Oravala  Kirkon nuorisotyönohjaaja / Sosionomi AMK 39 Armon vihreiden ehdokaslista 187,00 * 86
Raimo Elonsalo Teknikko, eläkeläinen 4 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 183,33 * 53
Leena Riipinen IT-projektipäällikkö 26 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 157,14 * 50
Wilhelmiina Palovaara  Ylioppilas 43 Nuoret apostolit -ehdokaslista 141,50 * 67
Risto Miettinen Perinnerakentaja 16 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 137,50 * 49
Tuovi Hyvärinen  Terveydenhuollon sosiaalityöntekijä 5 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 122,22 * 47
Jaakko Rahja Dipl.ins. 23 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 110,00 * 46
Riitta Korkeasalo  Eläkeläinen (talouskoordinaattori) 8 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 100,00 * 44
Eila Musikka  Nuorisotyönohjaaja 44 Nuoret apostolit -ehdokaslista 94,33 * 61
Päivi Kujasalo Eläkeläislehtori 38 Armon vihreiden ehdokaslista 93,50 * 54
Saija Simanainen Lehtori, lapsityön sihteeri 30 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 91,67 * 41
Tarja Seppänen  Laboratorioinsinööri 54 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 90,00 * 27
Arto Vuorela  Maanmittausinsinööri (DI) 36 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 84,62 * 39
Antero Kukko  Tutkimusprofessori 9 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 78,57 * 38
Paavo Riihitammela Sovellustukihenkilö, luontokuvaaja 25 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 73,33 * 33
Satu Nissilä  Opiskelija 46 Nuoret apostolit -ehdokaslista 70,75 * 36
Heikki Oksanen  Rakennusmestari 20 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 68,75 * 32
Antti Salonen Projektipäällikkö 28 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 64,71 * 28
Rose-Marie Fager-Pintilä Vastuuohjaaja 37 Armon vihreiden ehdokaslista 62,33 * 39
Pirjo Salmi Pankkitoimihenkilö, eläkeläinen 27 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 61,11 * 28
Vesa Riihimäki  Johtaja, TkT 24 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 57,89 * 26
Jooa Lindqvist  Opiskelija 45 Nuoret apostolit -ehdokaslista 56,60 * 21
Lasse Javanainen  Eläkeläinen, ekonomi 6 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 55,00 * 26
Pekka Sinisalo  Toiminnanjohtaja, FM 31 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 52,38 * 22
Markku Viitanen  Insinööri 35 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 50,00 * 19

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Risto Sivonen Projektikonsultti, yrittäjä 32 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 47.8261 19
Lauri Kovalainen   Ylioppilas 42 Nuoret apostolit -ehdokaslista 47.1667 12
Eila Trivedi   Siivooja 40 Armon vihreiden ehdokaslista 46.75 8
Juha Tarkka   Varatuomari 34 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 45.8333 18
Ari Harinen Yrittäjä 49 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 45.0 16
Minna Elo Yrittäjä 3 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 44.0 17
Marja-Liisa Lohikoski   FM, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja 14 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 42.3077 16
Tuomo Pentikäinen Toimitusjohtaja 21 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 40.7407 16
Valtteri Hytönen   Opiskelija 47 Nuoret apostolit -ehdokaslista 40.4286 11
Pirkko Skutnabb   Eläinlääkäri 33 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 39.2857 13
Toni Ohvo Lähihoitaja 19 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 37.931 11
Simo Ahonen   Teknikko, eläkeläinen 2 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 36.6667 9
Markku Pietiläinen   Ostopäällikkö 22 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 35.4839 8
Tiina Niiniaho Palotarkastaja 18 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 34.375 8
Risto Konttinen   Eläkeläinen, yrityksen sisäinen tarkastaja 7 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 33.3333 7
Juhani Lohikoski   Yrittäjä, eläkkeellä 13 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 32.3529 7
Jarmo Siivari   Asiakkuuspäällikkö 29 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 31.4286 5
Teppo Suontakanen   Teologian ylioppilas 55 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 30.0 14
Ari Liuhta   Työsuojeluvaltuutettu / Vesihuoltoasentaja 53 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 22.5 8
Taisto Konttinen   Eläkeläinen 51 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 18.0 7
Olli Kalajoki   Eläkeläinen 50 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 15.0 7
Pekka Arvola   Teologian maisteri 48 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 12.8571 6
Olli Korhonen   Sopimustoimitsija 52 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 11.25 5

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Äänestysaktiivisuus seurakuntaneuvoston vaaleissa

Äänestysprosentti

10,6 %

Äänestäneitä 1690
Äänioikeutettuja 15988

Ennakkoäänestysprosentti

5,5 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

8,0 %

Äänestäneitä 61
Äänioikeutettuja 764

Yhteenveto seurakuntaneuvostoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 16 kpl
Valituista uusia 6 kpl
keski-ikä 55 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Virpi Miettinen Sosiaalityöntekijä, diakoni 69 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 1063.0 96
Johanna Lumijärvi TM, käytännöllisen teologian yliopisto-opettaja 67 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 531.5 71
Risto Miettinen Perinnerakentaja 68 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 354.333 68
Hannu Nyman   Opiskelija 89 Nuoret apostolit -ehdokaslista 275.0 76
Jukka Liimatainen DI, Kirkkonummen Kokoomus ry:n puheenjohtaja 2018 64 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 265.75 66
Raija Lemberg Yrittäjä, eläkkeellä 63 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 212.6 65
Anja Oravala   Kirkon nuorisotyönohjaaja / Sosionomi AMK 86 Armon vihreiden ehdokaslista 208.0 87
Jaakko Rahja Dipl.ins. 72 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 177.167 63
Eero Lankia Agrologi, eläkeläinen 62 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 151.857 57
Wilhelmiina Palovaara   Ylioppilas 91 Nuoret apostolit -ehdokaslista 137.5 66
Tuovi Hyvärinen   Terveydenhuollon sosiaalityöntekijä 57 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 132.875 55
Antero Kukko   Tutkimusprofessori 61 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 118.111 50
Leena Riipinen IT-projektipäällikkö 73 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 106.3 49
Päivi Kujasalo Eläkeläislehtori 85 Armon vihreiden ehdokaslista 104.0 50
Tarja Seppänen   Laboratorioinsinööri 102 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 101.0 28
Saija Simanainen Lehtori, lapsityön sihteeri 77 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 96.6364 48

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Eila Musikka   Nuorisotyönohjaaja 92 Nuoret apostolit -ehdokaslista 91.6667 50
Riitta Korkeasalo   Eläkeläinen (talouskoordinaattori) 60 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 88.5833 44
Arto Vuorela   Maanmittausinsinööri (DI) 83 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 81.7692 41
Pirjo Salmi Pankkitoimihenkilö, eläkeläinen 74 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 75.9286 32
Lasse Javanainen   Eläkeläinen, ekonomi 58 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 70.8667 32
Rose-Marie Fager-Pintilä Vastuuohjaaja 84 Armon vihreiden ehdokaslista 69.3333 31
Satu Nissilä   Opiskelija 94 Nuoret apostolit -ehdokaslista 68.75 39
Antti Salonen Projektipäällikkö 75 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 66.4375 30
Risto Sivonen Projektikonsultti, yrittäjä 79 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 62.5294 27
Minna Elo Yrittäjä 56 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 59.0556 25
Pekka Sinisalo   Toiminnanjohtaja, FM 78 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 55.9474 20
Jooa Lindqvist   Opiskelija 93 Nuoret apostolit -ehdokaslista 55.0 24
Markku Viitanen   Insinööri 82 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 53.15 20
Seija Salminen Lastentarhanopettaja/eläkeläinen 87 Armon vihreiden ehdokaslista 52.0 31
Juha Tarkka   Varatuomari 81 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 50.619 20
Ari Harinen Yrittäjä 97 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 50.5 18
Toni Ohvo Lähihoitaja 70 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 48.3182 19
Pirkko Skutnabb   Eläinlääkäri 80 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 46.2174 18
Lauri Kovalainen   Ylioppilas 90 Nuoret apostolit -ehdokaslista 45.8333 10
Tuomo Pentikäinen Toimitusjohtaja 71 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 44.2917 17
Marja-Liisa Lohikoski   FM, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja 66 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 42.52 13
Eila Trivedi   Siivooja 88 Armon vihreiden ehdokaslista 41.6 9
Juhani Lohikoski   Yrittäjä, eläkkeellä 65 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 40.8846 6
Risto Konttinen   Eläkeläinen, yrityksen sisäinen tarkastaja 59 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 39.3704 6
Valtteri Hytönen   Opiskelija 95 Nuoret apostolit -ehdokaslista 39.2857 10
Jarmo Siivari   Asiakkuuspäällikkö 76 Seurakuntaväki yhdessä -ehdokaslista 37.9643 5
Teppo Suontakanen   Teologian ylioppilas 103 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 33.6667 17
Taisto Konttinen   Eläkeläinen 99 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 25.25 11
Olli Kalajoki   Eläkeläinen 98 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 20.2 8
Pekka Arvola   Teologian maisteri 96 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 16.8333 7
Ari Liuhta   Työsuojeluvaltuutettu / Vesihuoltoasentaja 101 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 14.4286 7
Olli Korhonen   Sopimustoimitsija 100 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista 12.625 5

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.